Мрачни места

Џилијан Флин

Сакам книги

2014

299 ден.

Цена на печатено издание: 420 ден.

Страници од печатеното издание:360

Опис на книгата :Share

Во мало мирно гратче каде сите луѓе се познаваат и фино си живеат, се случува грозоморен масакр. Убиена е мајка заедно со своите две мали ќерки. Најмалата ќерка, Либи Деј, успева да побегне низ прозорецот, а братот, Бен Деј, е обвинет за убиството на своето семејство и осуден на доживотен затвор. Либи Деј тогаш имала само седум години и била клучен сведок за затворањето на нејзиниот брат. Сега, после дваесет и пет години, Либи живурка и си ги исполнува деновите со постојано размислување за самоубиство. Таа сè уште го нема надминато масакрот, а и кој би можел? Но, баш кога мисли дека не може да биде полошо, се појавува група на луѓе кои се убедени дека таа го сместила погрешниот човек во затвор со нејзиното збунето, детско сведочење. Таа сепак не го видела убиецот, само го слушнала неговиот глас. Дали е можно Бен да е невин? Дали постои некоја семејна тајна што Либи би можела да ја открие или таа само се залажува затоа што сака братот да ѝ се врати? Либи почнува да истражува и сфаќа дека сите во семејството имале по некоја тајна тој ден… а особено Бен. Кој го извршил масакрот?

Оценки и коментари :

Просечна оценка за книгата

[email protected]

Интересна, напната и непредвидлива до самиот крај

[email protected]

Одличен трилер.

[email protected]

Ocekuvav nesto povekje. Interesno delo, no so predvidliv kraj. Da, imase presvrt, no sepak predvidliv.

[email protected]

Fenomenalno delo, neocekuvan prestvrt.

[email protected]

odlichna kniga mene mnogu mi se dopadna. neochekuvan kraj